Sinter Lazer

showcase image

SINTER LAZER

Sinterleme; çeşitli malzeme veya parçalara bazı ısıl işlemlerle mukavemet kazandırma işlemlerine verilen addır. Toz halindeki ham malzemenin preslenmesi ile oluşturulan katman üzerinde uygulanır. Katmanın ısıl işlemlerle kaynaştırılması amaçlanır. Bu işlemde elektron ışını veya lazer kullanılmasına “lazer sinterleme” veya “sinter lazer” adı verilir.

Dental CAD / CAM sistemlerinde etkin olarak kullanılmaktadır.

Protez yapımı için lazer sinterleme işlemi öncesi mumlama ve modelaj yöntemi ile protez hazırlanmalıdır. Bu işlemde döküm ve tesviye işleri otomatize edilir. Uygun model elde edildikten sonra 3D tarayıcılarla sinter lazer sistemi entegre edilir. Hastanın diş arkları hassas taramadan sonra 3D modeli ile bilgisayara aktarılır. Dişlerin düzgün ve uygun pozisyonu, CAD / CAM yazılımları kullanılarak sayısal ortamda 3D modelleme ile hesaplanır.

Yüksek teknolojili lazer sinter makineleri, seramikten değerli metallere kadar çeşitli alaşım ve hammaddelerden diş protezleri imalatı için kullanılmaktadır.

SLS ve SLM teknolojileri, CAD / CAM (Computer Aided Design / Computer Aided Manufacturing – Bilgisayar Destekli Üretim ve Tasarım) sistemleri ile entegre edilerek kullanılmaktadır.